بازاریابی اینترنتی تحت وب

تجارت الکترونیک شامل هر نوع تجارت و مبادله کالاست در صورتی که از طریق اینترنت و دنیای مجازی صورت گرفته باشد اینترنت هم که شبکه ای است که به وسیله آن سراسر دنیا به هم متصل شده اند. امروزه با توجه به گسترش علم و فناوری اطلاعات بشر به پیشرفت های قابل توجهی در این طمینه دست یافته به صورتی که تجارت الکترونیکی کاربرد وسیع تری پیدا کرده و تمام فعالیت های تجاری از قبیل تهیه و توزیع و نقل و انتقال کالاها و سایر خدماتی که در حین انجام معاملات یا پس از آن عرضه می شوند را تحت پوشش خود قرار می دهد.

بدیهی است که تمام مواردی که تحت پوشش تجارت الکترونیکی قرار می گیرند از طریق اینترنت و وب سایت ها امکان پذیر خواهند بود.

اگر شما در ذهن خود فکر گسترش تجارت و کسب و کارتان را دارید قبل از هر کاری باید به فکر طراحی یک وب سایت خوب و متناسب با حرفه و پیشه خود باشید. مسلم است که در صورت داشتن یک وب سایت که از لحاظ فنی بی نقص و از لحاظ ظاهری متمایز از سایر وب سایت ها باشد در راه تجارت الکترونیک درصد موفقیت بالاتری کسب خواهید کرد.

شما با داشتن یک وب سایت می توانید نه تنها مشتریان نزدیک بلکه مشتریانی از مسافت های خیلی دور داشته باشید. و بدین ترتیب کم کم کسب و کارتان را حتی از مرزهای داخلی نیز فراتر برده و وارد بازارهای جهانی شوید. مدیریت تارنمای ایران مفتخر است که می تواند همراه شما در این راه باشد. با سپردن طراحی وب سایت خود به مدیریت تارنمای ایران و دریافت پنل مدیریت و آپدیت های سریعتری که به روی اطلاعات وب سایت خود انجام می دهید بدون شک در این راه موفق خواهید بود.

در هر زمینه شغلی که فعالیت دارید، چه نیاز به فروشگاه اینترنتی داشته باشید و چه تنها به نمایش محصولات بر روی سایت خود نیاز داشته باشید، چه از امکان پرداخت آنلایت بر روی سایت خود استفاده و یا خیر تفاوتی ایجاد نمی کند، کافیست طراحی وب سایت خود را شروع کنید تا وارد دنیای تجارت الکترونیک شوید.

جایگاه تجارت الکترونیک در کشورهای جهان

در مدت کوتاهی که از آغاز عمر تجارت الکترونیک در جهان معاصر می‌گذرد، این فعالیت رشد بی سابقه‌ای را در کشورهای پیشرفته داشته‌است و پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک با سرعت شگفت انگیزی در سطح جهان توسعه یابد. بر اساس آمار محاسبه شده موسسات معتبر اقتصادی نیز پیش بینی شده‌است که گستره این فعالیت تا سال ۲۰۱۰ به طور متوسط ۵۴ الی ۷۱ درصد رشد خواهد کرد که نشان دهنده شتاب دار بودن حرکت آن است.

جایگاه تجارت الکترونیک در کشورها ایران

تجارت الکترونیک در ایران بسیار نوپا و در مراحل اولیه‌است. اما اهمیت فناوری اطلاعات باعث شده تا تدوین و اجرای قوانین و لوایح مورد نیاز در این عرصه همواره مد نظر مسئولان ایران باشد. اما به‌نظر می‌رسد با وجود برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعدد هنوز میزان آگاهی افراد و تجار کشور از نحوه استفاده از امکانات موجود برای تجارت الکترونیک کم است. از سوی دیگر نبود شناخت از میزان امنیت موجود در شبکه داخلی و جهانی باعث شده‌است که اطمینان لازم وجود نداشته باشد. البته برخی از فروشگاه‌های اینترنتی با استفاده از روش‌هایی مانند نماد اعتماد، تحویل درب منزل و یا گارانتی برگشت وجه سعی کرده‌اند تا اعتماد خریداران را جلب نمایند. پیشبینی می‌شود که فروشگاه‌های اینترنتی بتدریج جای خود را در میان خریداران پیدا خواهند کرد.

انواع تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک را می‌توان از حیث تراکنش‌ها(Transactions) به انواع مختلفی تقسیم نمود که بعضی از آنها عبارتند از:

  • ارتباط بنگاه و بنگاه (B2B): به الگویی از تجارت الکترونیکی گویند، که طرفین معامله بنگاه‌ها هستند.
  • ارتباط بنگاه و مصرف کننده (B2C): به الگویی از تجارت الکترونیک گویند که بسیار رایج بوده و ارتباط تجاری مستقیم بین شرکتها و مشتریان می‌باشد.
  • ارتباط مصرف کننده‌ها و شرکتها (C2B): در این حالت اشخاص حقیقی به کمک اینترنت فراورده‌ها یا خدمات خود را به شرکتها می‌فروشند.
  • ارتباط مصرف‌کننده با مصرف‌کننده (C2C): در این حالت ارتباط خرید و فروش بین مصرف‌کنندگان است.
  • ارتباط بین بنگاه‌ها و سازمان‌های دولتی (B2A): که شامل تمام تعاملات تجاری بین شرکتها و سازمانهای دولتی می‌باشد. پرداخت مالیاتها و عوارض از این قبیل تعاملات محسوب می‌شوند.
  • ارتباط بین دولت و شهروندان (G2C): الگویی بین دولت و توده مردم می‌باشد که شامل بنگاه‌های اقتصادی، موسسات دولتی و کلیه شهروندان می‌باشد. این الگو یکی از مولفه‌های دولت الکترونیک می‌باشد.
  • ارتباط بین دولت‌ها (G2G): این الگو شامل ارتباط تجاری بین دولتها در زمینه‌هایی شبیه واردات و صادرات می‌باشد.